R o b o S o f t The 2019 IEEE International Conference on S o f t   R o b o t i c s COEX, Seoul, Korea. April 14-18, 2019
  
Program at a Glance    Sunday    Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday    Author Index    Keyword Index    My Program  

Last updated on May 4, 2020. This conference program is tentative and subject to change

Program at a Glance

 

RoboSoft 2019 Technical Program Sunday April 14, 2019     Sunday    Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday   Top

Track T1 09:00-10:30 Workshop SuWAT1
317A
WS1 (AM 1): Toward the Nature of Information Processing in Soft Machines: Bridging Flexible Electronics and Morphological Computation
10:30-11:00 SuAM_Coffee_Break
Lobby
11:00-13:00 Workshop SuWBT1
317A
WS1 (AM 2): Toward the Nature of Information Processing in Soft Machines: Bridging Flexible Electronics and Morphological Computation
13:00-14:00 SuLunch_Break
COEX Mall (B1)
14:00-16:00 Workshop SuWCT1
317A
WS1 (PM 1): Toward the Nature of Information Processing in Soft Machines: Bridging Flexible Electronics and Morphological Computation
16:00-16:30 SuPM_Coffee_Break
Lobby
16:30-18:00 Workshop SuWDT1
317A
WS1 (PM 2): Toward the Nature of Information Processing in Soft Machines: Bridging Flexible Electronics and Morphological Computation
  18:20-20:00 SuWR
402
Track T2 09:00-10:30 Workshop SuWAT2
317B
WS2 (AM 1): Soft Robots Design, Development, and Manufacturing - Insights from Industrial Applications
11:00-13:00 Workshop SuWBT2
317B
WS2 (AM 2): Soft Robots Design, Development, and Manufacturing - Insights from Industrial Applications
14:00-16:00 Workshop SuWCT2
317B
WS2 (PM 1): Soft Robots Design, Development, and Manufacturing - Insights from Industrial Applications
16:30-18:00 Workshop SuWDT2
317B
WS2 (PM 2): Soft Robots Design, Development, and Manufacturing - Insights from Industrial Applications
 
Track T3 09:00-10:30 Workshop SuWAT3
317C
WS3 (AM 1): Morphological Computation through Physical Adaptation of Soft Robots
11:00-13:00 Workshop SuWBT3
317C
WS3 (AM 2): Morphological Computation through Physical Adaptation of Soft Robots
14:00-16:00 Workshop SuWCT3
317C
WS3 (PM 1): Morphological Computation through Physical Adaptation of Soft Robots
16:30-18:00 Workshop SuWDT3
317C
WS3 (PM 2): Morphological Computation through Physical Adaptation of Soft Robots
 
Track T4 09:00-10:30 Workshop SuWAT4
318A
WS4 (AM 1): DEFROST Platform: Modeling, Simulation and Control of Deformable Robots on SOFA Framework
11:00-13:00 Workshop SuWBT4
318A
WS4 (AM 2): DEFROST Platform: Modeling, Simulation and Control of Deformable Robots on SOFA Framework
14:00-16:00 Workshop SuWCT4
318A
WS4 (PM 1): DEFROST Platform: Modeling, Simulation and Control of Deformable Robots on SOFA Framework
16:30-18:00 Workshop SuWDT4
318A
WS4 (PM 2): DEFROST Platform: Modeling, Simulation and Control of Deformable Robots on SOFA Framework
 
Track T5 09:00-10:30 Workshop SuWAT5
318B
WS5 (AM 1): Aquatic Soft Robots
11:00-13:00 Workshop SuWBT5
318B
WS5 (AM 2): Aquatic Soft Robots
14:00-16:00 Workshop SuWCT5
318B
WS5 (PM 1): Aquatic Soft Robots
16:30-18:00 Workshop SuWDT5
318B
WS5 (PM 2): Aquatic Soft Robots
 
Track T6     14:00-16:00 Workshop SuWCT6
318C
WS6 (PM 1): Eversion and Growing Soft Robots
16:30-18:00 Workshop SuWDT6
318C
WS6 (PM 2): Eversion and Growing Soft Robots
 
Track T7     14:00-16:00 Forum SuWCT7
402
Citizen Forum
   

 

RoboSoft 2019 Technical Program Monday April 15, 2019     Sunday    Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday   Top

Track T1 09:00-10:00 Plenary MoP1L
E1+2+3+4
Plenary 1: Karoline Von Häfen
  10:10-10:50 Interactive MoPS
E1+2+3+4
Poster Teaser 1
10:50-11:20 MoAM_Coffee_Break
E5
11:20-12:40 Regular MoAT1
E1+2+3+4
Actuators 1
12:40-14:10 MoLunch_Break
COEX Mall (B1)
14:10-15:10 Plenary MoP2L
E1+2+3+4
Plenary 2: Daniela Rus
15:10-16:30 Interactive MoLB
E5
Poster / Late Breaking Results 1
16:30-18:05 Regular MoBT1
E1+2+3+4
Actuators 2
Track T2   11:20-12:40 Regular MoAT2
E6
Novel Mechanisms for Soft Robots
16:30-18:05 Regular MoBT2
E6
Grasping & Manipulation

 

RoboSoft 2019 Technical Program Tuesday April 16, 2019     Sunday    Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday   Top

Track T1 09:00-10:00 Plenary TuP1L
E1+2+3+4
Plenary 3: Metin Sitti
  10:10-10:50 Interactive TuPS
E1+2+3+4
Poster Teaser 2
10:50-11:20 TuAM_Coffee_Break
E5
11:20-12:40 Regular TuAT1
E1+2+3+4
Sensors 1
12:40-14:10 TuLunch_Break
COEX Mall (B1)
14:10-15:10 Plenary TuP2L
E1+2+3+4
Plenary 4: Taeghwan Hyeon
15:10-16:30 Interactive TuLB
E5
Poster / Late Breaking Results 2
16:30-17:50 Regular TuBT1
E1+2+3+4
Sensors 2
  18:40-21:00 TuBanquet
Sebitseom
Track T2   11:20-12:40 Regular TuAT2
E6
Wearable Robots 1
16:30-17:50 Regular TuBT2
E6
Wearable Robots 2
 

 

RoboSoft 2019 Technical Program Wednesday April 17, 2019     Sunday    Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday   Top

Track T1 09:00-10:35 Regular WeAT1
E1+2
Modeling & Control 1
10:35-11:00 WeAM_Coffee_Break
Lobby
11:00-12:35 Regular WeBT1
E1+2
Modeling & Control 2
12:35-14:00 WeLunch_Break
COEX Mall (B1)
14:00-15:35 Regular WeCT1
E1+2
Locomotion & Underwater Robots
  15:50-17:00 Forum WeFO
E1+2
Forum: Challenge of Soft Robotics
17:00-18:00 WeTT
Bongeunsa Temple
18:00-20:00 WeAwC
The Lavile
Track T2 09:00-10:35 Regular WeAT2
E3+4
Bio-Inspiration
11:00-12:35 Regular WeBT2
E3+4
Fabrication & Learning/Optimization
14:00-15:35 Regular WeCT2
E3+4
Origami & Smart Structures
 

 

RoboSoft 2019 Technical Program Thursday April 18, 2019     Sunday    Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday   Top

Competitions 14:00-18:00 Competition ThCO
E1+2+3
RoboSoft Competition

 
 

 
 

 

Technical Content © IEEE Robotics & Automation Society

This site is protected by copyright and trademark laws under US and International law.
All rights reserved. © 2002-2020 PaperCept, Inc.
Page generated 2020-05-04  19:40:03 PST  Terms of use