16th International Conference on Ubiquitous Robots June 24-27, 2019. Jeju, Korea
  
Program at a Glance    Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday    Author Index    Keyword Index  

Last updated on June 6, 2019. This conference program is tentative and subject to change

Program at a Glance

Start browsing the Program at a Glance
Click on Top to return here


UR 2019 Technical Program Monday June 24, 2019     Monday  Tuesday  Wednesday  Thursday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

UR 2019 Technical Program Monday June 24, 2019
Track 1 Track 2 Workshop
09:00-12:00
Crystal Hall A (2F)
Workshop MoW2S2

Workshop II: 2019 Workshop on Security Robot(Supported by IITP, MSIT)
09:00-17:40
Amethyst Hall (2F)
Workshop MoW1S1

Workshop I: 2019 Workshop on Korea-US Disaster Relief Robots
12:00-14:20
Break
MoL_Br

14:20-15:00
Convention Hall (1F)
Regular MoA1

Field Robots
14:20-15:00
Crystal Hall A (2F)
Regular MoA2

Sensing & Perception I
15:00-15:40
Convention Hall (1F)
Regular MoB1

Service Robots
15:00-15:40
Crystal Hall A (2F)
Regular MoB2

Sensing & Perception II
15:40-16:00
Coffee Break
MoPM_CBr

16:00-16:40
Convention Hall (1F)
Regular MoC1

Disaster Robots
16:00-16:40
Crystal Hall A (2F)
Regular MoC2

Machine Learning in Robotics I
16:40-17:40
Convention Hall (1F)
Regular MoD1

Mechanical Design I
16:40-17:40

MoD2




UR 2019 Technical Program Tuesday June 25, 2019     Previous  Monday  Tuesday  Wednesday  Thursday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

UR 2019 Technical Program Tuesday June 25, 2019
Track 1 Track 2 Track 3
08:00-09:00
Registration
TuRE

09:00-09:40
Convention Hall (1F)
Regular TuA1

Robot Manipulation
09:00-09:40
Crystal Hall A (2F)
Regular TuA2

Machine Learning in Robotics II
09:00-09:40
Amethyst Hall (2F)
Regular TuA3

Navigation
09:40-10:00
Coffee Break
TuAM_Br

10:00-11:00
Convention Hall (1F)
Plenary TuPL

Welcome Remarks & Plenary Talk 1: Social Robots in Public Space (by Prof. Takayuki Kanda)
11:00-11:30
Convention Hall (1F)
Keynote TuK1N

Keynote Speech 1: Big Picture on Self-Driving Car Industry (by Dr. Hyunggi Cho)
11:30-13:00
Lunch
TuL_Br

13:00-13:30
Convention Hall (1F)
Keynote TuK2N

Keynote Speech 2: Socio-Emotive Intelligence for Long-Term Human-Robot Interaction (by Prof. Hae Won Park)
13:30-14:00
Convention Hall (1F)
Keynote TuK3N

Keynote Speech 3: Evolution of Robotic Surgery: Future Prospects 2019 (by Prof. Koon Ho Rha)
14:00-14:30
Convention Hall (1F)
Keynote TuK4N

Keynote Speech 4: Dynamic and Interactive Robots Based on Biomechanical Principles (by Prof. Yong-Jae Kim)
14:30-14:50
Coffee Break
TuPM_Br

14:50-15:30
Convention Hall (1F)
Regular TuB1

Social & Community Service Robot I
14:50-15:30
Crystal Hall A (2F)
Regular TuB2

Rehabilitation Robots I
14:50-15:30
Amethyst Hall (2F)
Regular TuB3

Human-Robot Interaction I
15:30-16:10
Convention Hall (1F)
Regular TuC1

Social & Community Service Robot II
15:30-16:10
Crystal Hall A (2F)
Regular TuC2

Medical Robots
15:30-16:10
Amethyst Hall (2F)
Regular TuC3

Human-Robot Interaction II
16:10-17:50
Crystal Hall B (2F)
Interactive TuPoS

Poster Session I
     
18:30-20:30
Convention Hall (1F)
Interactive TuBanquet

Banquet



UR 2019 Technical Program Wednesday June 26, 2019     Previous  Monday  Tuesday  Wednesday  Thursday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

UR 2019 Technical Program Wednesday June 26, 2019
Track 1 Track 2 Track 3
08:00-09:00
Registration
WeRE

09:00-09:40
Convention Hall (1F)
Regular WeA1

Social & Community Service Robot III
09:00-09:40
Crystal Hall A (2F)
Regular WeA2

Next Generation Medical Robots
09:00-09:40
Amethyst Hall (2F)
Regular WeA3

Modeling & Control I
09:40-10:00
Coffee Break
WeAM_Br

10:00-11:00
Convention Hall (1F)
Plenary WePL

Plenary Talk 2: The Era of Human‐Robot Collaboration: Deep Sea Exploration (by Prof. Oussama Khatib)
11:00-11:30
Convention Hall (1F)
Keynote WeK1N

Keynote Speech 5: Orchard Robot System - Pollination and Harvesting (by Ho Seok Ahn)
11:30-13:00
Lunch
WeL_Br

13:00-13:30
Convention Hall (1F)
Keynote WeK2N

Keynote Speech 6: Smart Surgical Robot with Smart Cyber Operating Theater (SCOTŪ) (by Ken MASAMUNE)
13:30-14:00
Convention Hall (1F)
Keynote WeK3N

Keynote Speech 7: Towards Intelligent Home Service Robots (by Seung-Joon Yi)
14:00-14:30
Convention Hall (1F)
Keynote WeK4N

Keynote Speech 8: Anatomy of Cobots: Control and Algorithm (by Jonghoon Park)
14:30-14:50
Coffee Break
WePM_Br

14:50-15:30
Convention Hall (1F)
Regular WeB1

Simulation
14:50-15:30
Crystal Hall A (2F)
Regular WeB2

Rehabilitation Robots II
14:50-15:30
Amethyst Hall (2F)
Regular WeB3

Modeling & Control II
15:30-16:10
Convention Hall (1F)
Regular WeC1

Mechanical Design II
15:30-16:10
Crystal Hall A (2F)
Regular WeC2

Rehabilitation Robots III
15:30-16:10
Amethyst Hall (2F)
Regular WeC3

Modeling & Control III
16:10-17:00
Crystal Hall B (2F)
Interactive WePoS

Poster Session II



UR 2019 Technical Program Thursday June 27, 2019     Previous  Monday  Tuesday  Wednesday  Thursday  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

UR 2019 Technical Program Thursday June 27, 2019
Cultural Tour
08:30-13:00
In front of hotel lobby
Interactive ThCT

Cultural Tour (Seongsan Ilchulbong (Peak) - Manjanggul (Cave))


 
 

 
 

 

Technical Content © IEEE Robotics & Automation Society

This site is protected by copyright and trademark laws under US and International law.
All rights reserved. © 2002-2019 PaperCept, Inc.
Page generated 2019-06-06  00:06:59 PST  Terms of use