2012 IEEE International Conference on Robotics and Automation
May 14-18, 2012, RiverCentre, Saint Paul, Minnesota, USA

Program at a Glance    Tuesday    Wednesday    Thursday    Author Index    Keyword Index    My Program  

Last updated on September 25, 2017. This conference program is tentative and subject to change

Program at a Glance

Start browsing the Program at a Glance
Click on Top to return here


ICRA 2012 Technical Program Tuesday May 15, 2012     Previous  Tuesday  Wednesday  Thursday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ICRA 2012 Technical Program Tuesday May 15, 2012
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
08:30-10:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session TuA01

Estimation and Control for UAVs
08:30-10:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session TuA02

Bipedal Robot Control
08:30-10:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session TuA03

Learning and Adaptive Control of Robotic Systems I
08:30-10:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session TuA04

Underactuated Robots
08:30-10:00
Meeting Room 5 (Ska)
Regular Session TuA05

Path Planning and Navigation
08:30-10:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session TuA06

Applied Machine Learning
08:30-10:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session TuA07

Robust and Adaptive Control of Robotic Systems
08:30-10:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session TuA08

Redundant Robots
08:30-10:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session TuA09

Collision
08:30-09:00
Ballroom D
Interactive Session TuA110

Interactive Session TuA-1
09:00-09:30
Ballroom D
Interactive Session TuA210

Interactive Session TuA-2
09:30-10:00
Ballroom D
Interactive Session TuA310

Interactive Session TuA-3
                   
10:30-12:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session TuB01

Control and Planning for UAVs
10:30-12:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session TuB02

Human Like Biped Locamotion
10:30-12:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session TuB03

Grasp Planning
10:30-12:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session TuB04

Pose Estimation
10:30-12:00
Meeting Room 5 (Ska)
Regular Session TuB05

Sensor Networks
10:30-12:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session TuB06

Minimally Invasive Interventions I
10:30-12:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session TuB07

Micro and Nano Robots I
10:30-12:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session TuB08

3D Surface Models, Point Cloud Processing
10:30-12:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session TuB09

Localization
10:30-11:00
Ballroom D
Interactive Session TuB110

Interactive Session TuB-1
11:00-11:30
Ballroom D
Interactive Session TuB210

Interactive Session TuB-2
11:30-12:00
Ballroom D
Interactive Session TuB310

Interactive Session TuB-3
                   
13:30-14:30
Ballroom A-G
Plenary Session TuPL

Plenary Lecture: Robotics in the Small, by Brad Nelson
14:30-16:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session TuC01

Autonomy and Vision for UAVs
14:30-16:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session TuC02

Planning and Navigation of Biped Walking
14:30-16:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session TuC03

Haptics
14:30-16:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session TuC04

Micro - Nanoscale Automation
14:30-16:00
Meeting Room 5 (Ska)
Regular Session TuC05

Multi-Robot Systems 1
14:30-16:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Invited Session TuC06

Biologically Inspired Robotics
14:30-16:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session TuC07

Climbing Robots
14:30-16:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session TuC08

Human Detection and Tracking
14:30-16:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session TuC09

Mapping
14:30-15:00
Ballroom D
Interactive Session TuC110

Interactive Session TuC-1
15:00-15:30
Ballroom D
Interactive Session TuC210

Interactive Session TuC-2
15:30-16:00
Ballroom D
Interactive Session TuC310

Interactive Session TuC-3
                   
16:30-18:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session TuD01

Force & Tactile Sensors
16:30-18:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session TuD02

Humanoid Motion Planning and Control
16:30-18:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session TuD03

Cable-Driven Mechanisms
16:30-18:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session TuD04

Force, Torque and Contacts in Grasping and Assembly
16:30-18:00
Meeting Room 5 (Ska)
Regular Session TuD05

Multi-Robot Systems II
16:30-18:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session TuD06

Needle Steering
16:30-18:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session TuD07

Perception for Autonomous Vehicles
16:30-18:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session TuD08

RGB-D Localization and Mapping
16:30-18:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session TuD09

Sensing for Manipulation
16:30-17:00
Ballroom D
Interactive Session TuD110

Interactive Session TuD-1
17:00-17:30
Ballroom D
Interactive Session TuD210

Interactive Session TuD-2
17:30-18:00
Ballroom D
Interactive Session TuD310

Interactive Session TuD-3



ICRA 2012 Technical Program Wednesday May 16, 2012     Previous  Tuesday  Wednesday  Thursday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ICRA 2012 Technical Program Wednesday May 16, 2012
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
08:30-10:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session WeA01

Learning and Adaptation Control of Robotic Systems II
08:30-10:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session WeA02

Multi-Legged Robots
08:30-10:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session WeA03

Medical Robotics I
08:30-10:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session WeA04

Novel Robot Designs
08:30-10:00
Meeting Room 5 (Ska)
Invited Session WeA05

Embodied Inteligence - Icub
08:30-10:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session WeA06

Trajectory Planning and Generation
08:30-10:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session WeA07

Slam I
08:30-10:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session WeA08

Motion Path Planning I
08:30-10:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session WeA09

Surveillance
08:30-09:00
Ballroom D
Interactive Session WeA110

Interactive Session WeA-1
09:00-09:30
Ballroom D
Interactive Session WeA210

Interactive Session WeA-2
09:30-10:00
Ballroom D
Interactive Session WeA310

Interactive Session WeA-3
                   
10:30-12:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session WeB01

Parallel Robots
10:30-12:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session WeB02

Hybrid Legged Robots
10:30-12:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session WeB03

Grasping: Learning and Estimation
10:30-12:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session WeB04

Networked Robots
10:30-12:00
Meeting Room 5 (Ska)
Regular Session WeB05

Rehabilitation Robotics
10:30-12:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session WeB06

Micro and Nano Robots II
10:30-12:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session WeB07

Sampling-Based Motion Planning
10:30-12:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session WeB08

Parts Handling and Manipulation
10:30-12:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session WeB09

Localization II
10:30-11:00
Ballroom D
Interactive Session WeB110

Interactive Session WeB-1
11:00-11:30
Ballroom D
Interactive Session WeB210

Interactive Session WeB-2
11:30-12:00
Ballroom D
Interactive Session WeB310

Interactive Session WeB-3
                   
13:30-14:30
Ballroom A-G
Plenary Session WePL

Plenary Lecture: Bio-Bots: Bio-Integrated Robotics Using Live Cells As Components, by Harry Asada
14:30-16:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session WeC01

Micro/Nanoscale Automation II
14:30-16:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session WeC02

Compliance Devices and Control
14:30-16:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session WeC03

Underactuated Grasping
14:30-16:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session WeC04

Stochastic Motion Planning
14:30-16:00
Meeting Room 5 (Ska)
Regular Session WeC05

Image-Guided Interventions
14:30-16:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session WeC06

Mobile Manipulation: Planning & Control
14:30-16:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session WeC07

Environment Mapping
14:30-16:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session WeC08

Slam Ii
14:30-16:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session WeC09

Visual Tracking
14:30-15:00
Ballroom D
Interactive Session WeC110

Interactive Session WeC-1
15:00-15:30
Ballroom D
Interactive Session WeC210

Interactive Session WeC-2
15:30-16:00
Ballroom D
Interactive Session WeC310

Interactive Session WeC-3
                   
16:30-18:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session WeD01

Non-Holonomic Motion Planning
16:30-18:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session WeD02

Grasping and Manipulation
16:30-18:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session WeD03

Modular Robots & Multi-Agent Systems
16:30-18:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Invited Session WeD04

Embodied Intelligence - Complient Actuators
16:30-18:00
Meeting Room 5 (Ska)
Regular Session WeD05

Minimally Invasive Interventions II
16:30-18:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session WeD06

Space Robotics
16:30-18:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Invited Session WeD07

Results of ICRA 2011 Robot Challenge
16:30-18:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session WeD08

Visual Learning
16:30-18:00
Meeting Room 9 (Sa)
Video Session WeD09

Video Session
16:30-17:00
Ballroom D
Interactive Session WeD110

Interactive Session WeD-1
17:00-17:30
Ballroom D
Interactive Session WeD210

Interactive Session WeD-2
17:30-18:00
Ballroom D
Interactive Session WeD310

Interactive Session WeD-3



ICRA 2012 Technical Program Thursday May 17, 2012     Previous  Tuesday  Wednesday  Thursday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ICRA 2012 Technical Program Thursday May 17, 2012
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
08:30-10:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session ThA01

Data Based Learning
08:30-10:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session ThA02

Medical Robotics II
08:30-10:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session ThA03

Novel Actuation Technologies
08:30-10:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session ThA04

Simulation and Search in Grasping
08:30-10:00
Meeting Room 5 (Ska)
Invited Session ThA05

Octopus-Inspired Robotics
08:30-10:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session ThA06

Intelligent Manipulation Grasping
08:30-10:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session ThA07

Physical Human-Robot Interaction
08:30-10:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session ThA08

Calibration and Identification
08:30-10:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session ThA09

Motion Planning II
08:30-09:00
Ballroom D
Interactive Session ThA110

Interactive Session ThA-1
09:00-09:30
Ballroom D
Interactive Session ThA210

Interactive Session ThA-2
09:30-10:00
Ballroom D
Interactive Session ThA310

Interactive Session ThA-3
                   
10:30-12:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session ThB01

Mechanism Design of Mobile Robots
10:30-12:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session ThB02

Grasping: Modeling, Analysis and Planning
10:30-12:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session ThB03

Biologically Inspired Robotics II
10:30-12:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Invited Session ThB04

Stochastic in Robotics and Biological Systems
10:30-12:00
Meeting Room 5 (Ska)
Regular Session ThB05

Teleoperation
10:30-12:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session ThB06

Continuum Robots
10:30-12:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session ThB07

AI Reasoning Methods
10:30-12:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session ThB08

Range Imaging
10:30-12:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session ThB09

Vision-Based Attention and Interaction
10:30-11:00
Ballroom D
Interactive Session ThB110

Interactive Session ThB-1
11:00-11:30
Ballroom D
Interactive Session ThB210

Interactive Session ThB-2
11:30-12:00
Ballroom D
Interactive Session ThB310

Interactive Session ThB-3
                   
13:30-14:30
Ballroom A-G
Plenary Session ThPL

Plenary Lecture: Development Outline of the Humanoid Robot: HUBO II, by Jun Ho Oh
14:30-16:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session ThC01

Micro/Nanoscale Automation III
14:30-16:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session ThC02

Control of UAVs
14:30-16:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session ThC03

Soft Tissue Interaction
14:30-16:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session ThC04

Formal Methods
14:30-16:00
Meeting Room 5 (Ska)
Regular Session ThC05

Robotic Software, Programming Environments, and Frameworks
14:30-16:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Invited Session ThC06

Compliant Nanopositioning
14:30-16:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session ThC07

Multi Robots: Task Allocation
14:30-16:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Regular Session ThC08

Navigation and Visual Sensing
14:30-16:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session ThC09

Marine Robotics I
14:30-15:00
Ballroom D
Interactive Session ThC110

Interactive Session ThC-1
15:00-15:30
Ballroom D
Interactive Session ThC210

Interactive Session ThC-2
15:30-16:00
Ballroom D
Interactive Session ThC310

Interactive Session ThC-3
                   
16:30-18:00
Meeting Room 1 (Mini-sota)
Regular Session ThD01

Animation & Simulation
16:30-18:00
Meeting Room 2 (Chief Red Wing)
Regular Session ThD02

Semiconductor Manufacturing
16:30-18:00
Meeting Room 3 (Mak'to)
Regular Session ThD03

Biomimetics
16:30-18:00
Meeting Room 4 (Chief Wabasha)
Regular Session ThD04

Hand Modeling and Control
16:30-18:00
Meeting Room 5 (Ska)
Invited Session ThD05

High Level Robot Behaviors
16:30-18:00
Meeting Room 6 (Oya'te)
Regular Session ThD06

Localization and Mapping
16:30-18:00
Meeting Room 7 (Remnicha)
Regular Session ThD07

Industrial Robotics
16:30-18:00
Meeting Room 8 (Wacipi)
Invited Session ThD08

Embodied Soft Robots
16:30-18:00
Meeting Room 9 (Sa)
Regular Session ThD09

Marine Robotics II
16:30-17:00
Ballroom D
Interactive Session ThD110

Interactive Session ThD-1
17:00-17:30
Ballroom D
Interactive Session ThD210

Interactive Session ThD-2
17:30-18:00
Ballroom D
Interactive Session ThD310

Interactive Session ThD-3


 
 

 
 

 

Technical Content © IEEE Robotics & Automation Society

This site is protected by copyright and trademark laws under US and International law.
All rights reserved. © 2002-2017 PaperCept, Inc.
Page generated 2017-09-25  00:22:01 PST  Terms of use