CASE 2021 17th IEEE International Conference on
Automation Science and Engineering
August 23-27, 2021
Lyon, France
  
Program at a Glance    Monday    Tuesday    Wednesday    Thursday    Author Index    Keyword Index  

Last updated on August 7, 2021. This conference program is tentative and subject to change

Program at a Glance

Start browsing the Program at a Glance
Click on Top to return here


CASE 2021 Technical Program Monday August 23, 2021     Monday  Tuesday  Wednesday  Thursday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling




CASE 2021 Technical Program Tuesday August 24, 2021     Previous  Monday  Tuesday  Wednesday  Thursday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

CASE 2021 Technical Program Tuesday August 24, 2021
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11
08:30-09:00
Auditorium
Plenary Session TuOC

Opening Ceremony
09:00-10:00
Auditorium
Plenary Session TuK1N

Keynote: Dolores ROMERO MORALES
10:00-10:30
Salon Pasteur
TuAMBR

10:30-12:30
Auditorium
Regular Session TuAT1

Intelligent and Flexible Manufacturing 1
10:30-12:30
Rhone 1
Regular Session TuAT2

Industrial Robots
10:30-12:30
Rhone 2
Regular Session TuAT3

Logistics
10:30-12:30
Rhone 3A
Regular Session TuAT4

Sensor-Based Control
10:30-12:30
Rhone 3B
Regular Session TuAT5

Additive Manufacturing
10:30-12:30
St Clair 1
Regular Session TuAT6

Probability and Statistical Methods
10:30-12:30
St Clair 2
Regular Session TuAT7

Robot Networks and Medical Robots and Systems
10:30-12:30
Rhone 4
Regular Session TuAT8

Manufacturing, Maintenance and Supply Chains
10:30-12:30
St Clair 3A
Special Session TuAT9

New Methods for Intelligent Manufacturing Operations Management
10:30-12:30
St Clair 3B
Regular Session TuAT10

Deep Learning in Robotics and Automation 1
10:30-12:30
St Clair 4
Regular Session TuAT11

AI-Based Methods 1
12:30-14:00
Salon Pasteur
TuLUBR

14:00-15:00
Auditorium
Plenary Session TuK2N

Keynote: Jianjun SHI
15:00-15:30
Salon Pasteur
TuPMBR

15:30-17:30
Auditorium
Special Session TuBT1

Machine Learning and Data Analytics for Failure Analysis in Manufacturing Industry
15:30-17:30
Rhone 1
Regular Session TuBT2

Industrial and Service Robotics
15:30-17:30
Rhone 2
Regular Session TuBT3

Deep Learning in Robotics and Automation 2
15:30-17:30
Rhone 3A
Special Session TuBT4

Simulation and Modelling for the Semiconductor Manufacturing and Supply Chain Networks
15:30-17:30
Rhone 3B
Special Session TuBT5

Advance in Sustainable Automation
15:30-17:30
St Clair 1
Regular Session TuBT6

Formal Methods in Robotics and Automation
15:30-17:30
St Clair 2
Special Session TuBT7

Robotic Control and Robotization of Tasks within Industry 4.0
15:30-17:30
Rhone 4
TuBT8

15:30-17:30
St Clair 3A
Regular Session TuBT9

Planning, Scheduling and Coordination 1
15:30-17:30
St Clair 3B
Regular Session TuBT10

Intelligent and Flexible Manufacturing 2
15:30-17:30
St Clair 4
Regular Session TuBT11

AI-Based Methods 2



CASE 2021 Technical Program Wednesday August 25, 2021     Previous  Monday  Tuesday  Wednesday  Thursday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

CASE 2021 Technical Program Wednesday August 25, 2021
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11
08:30-09:30
Auditorium
Plenary Session WeK3N

Keynote: Jean-Bernard LASSERRE
09:30-10:00
Salon Pasteur
WeAMBR

10:00-12:00
Auditorium
Regular Session WeAT1

Best Conference Paper Award and Best Application Paper Award
10:00-12:00
Rhone 1
Regular Session WeAT2

Semiconductor Manufacturing
10:00-12:00
Rhone 2
Special Session WeAT3

Advances of Digital Twin for Intelligent Manufacturing
10:00-12:00
Rhone 3A
Special Session WeAT4

Applications of Discrete-Event Systems
10:00-12:00
Rhone 3B
Regular Session WeAT5

Robotics and Automation
10:00-12:00
St Clair 1
WeAT6

10:00-12:00
St Clair 2
WeAT7

10:00-12:00
Rhone 4
WeAT8

10:00-12:00
St Clair 3A
Regular Session WeAT9

Optimization and Optimal Control 1
10:00-12:00
St Clair 3B
Regular Session WeAT10

Deep Learning in Robotics and Automation 3
10:00-12:00
St Clair 4
Regular Session WeAT11

Motion and Path Planning 1
12:00-13:30
Salon Pasteur
WeLUBR

13:30-15:30
Auditorium
Special Session WeBT1

Best Healthcare Automation Paper Award + Stochastic Modeling and Optimization in Healthcare Systems in the Era of Big Data
13:30-15:30
Rhone 1
Regular Session WeBT2

Optimization and Optimal Control 2
13:30-15:30
Rhone 2
Regular Session WeBT3

Planning, Scheduling and Coordination 2
13:30-15:30
Rhone 3A
Regular Session WeBT4

Foundations of Automation and Robust/Adaptive Control
13:30-15:30
Rhone 3B
Regular Session WeBT5

Health Care Management
13:30-15:30
St Clair 1
Regular Session WeBT6

Computer Vision for Manufacturing and Transportation
13:30-15:30
St Clair 2
Regular Session WeBT7

Motion and Path Planning 2
13:30-15:30
Rhone 4
Regular Session WeBT8

Model Learning for Control
13:30-15:30
St Clair 3A
WeBT9

13:30-15:30
St Clair 3B
Special Session WeBT10

Smart Semiconductor Manufacturing
13:30-15:30
St Clair 4
Regular Session WeBT11

Task Planning and Swarms
15:30-16:00
Salon Pasteur
WePMBR

16:00-18:00
Auditorium
Regular Session WeCT1

Best Student Paper Award
16:00-18:00
Rhone 1
Special Session WeCT2

Novel Approaches for Planning and Scheduling in Semiconductor Manufacturing
16:00-18:00
Rhone 2
Special Session WeCT3

Analysis of Microscopy Images for Defect Detection and Structure Recognition: From the Acquisition to a High-Level Interpretation
16:00-18:00
Rhone 3A
Regular Session WeCT4

Autonomous Vehicle Navigation
16:00-18:00
Rhone 3B
Special Session WeCT5

Modelling, Simulation and Optimization in Healthcare
16:00-18:00
St Clair 1
Regular Session WeCT6

Computer Vision in Automation 1
16:00-18:00
St Clair 2
WeCT7

16:00-18:00
Rhone 4
Special Session WeCT8

Advances of Machine Learning for Smart Manufacturing
16:00-18:00
St Clair 3A
Regular Session WeCT9

Planning, Scheduling and Coordination 3
16:00-18:00
St Clair 3B
Regular Session WeCT10

Big-Data and Data Mining
16:00-18:00
St Clair 4
Regular Session WeCT11

Motion and Path Planning 3



CASE 2021 Technical Program Thursday August 26, 2021     Previous  Monday  Tuesday  Wednesday  Thursday  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

CASE 2021 Technical Program Thursday August 26, 2021
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11
08:30-09:30
Auditorium
Plenary Session ThK4N

Keynote: Philippe VIALLETTELLE
09:30-10:00
Salon Pasteur
ThAMBR

10:00-12:00
Auditorium
Regular Session ThAT1

Planning, Scheduling and Coordination 4
10:00-12:00
Rhone 1
Special Session ThAT2

On Enhancing Predictive Capabilities into and Around Advanced Process Control
10:00-12:00
Rhone 2
Regular Session ThAT3

Collaborative Robots in Manufacturing
10:00-12:00
Rhone 3A
Special Session ThAT4

Data Driven Automation in Decision Making for Intelligent Systems
10:00-12:00
Rhone 3B
Regular Session ThAT5

Robotics and Automation in Construction
10:00-12:00
St Clair 1
Regular Session ThAT6

Intelligent Transportation Systems
10:00-12:00
St Clair 2
Special Session ThAT7

Recent Advances in Degradation Data Analysis
10:00-12:00
Rhone 4
Regular Session ThAT8

Computer Vision in Automation 2
10:00-12:00
St Clair 3A
Special Session ThAT9

Simulation Optimization in New Information Age 1
10:00-12:00
St Clair 3B
Regular Session ThAT10

Factory Automation
10:00-12:00
St Clair 4
Regular Session ThAT11

Motion and Path Planning 4
12:00-13:30
Salon Pasteur
ThLUBR

13:30-15:30
Auditorium
Special Session ThIPT1

Industry Panel
        13:30-15:30
St Clair 1
Special Session ThIPT6

Data-Driven Modeling, Analysis and Control of Advanced Manufacturing Systems
13:30-15:30
St Clair 2
Regular Session ThIPT7

Collision Avoidance
13:30-15:30
Rhone 4
Regular Session ThIPT8

Human Factors and Human-In-The-Loop
13:30-15:30
St Clair 3A
Special Session ThIPT9

Simulation Optimization in New Information Age 2
13:30-15:30
St Clair 3B
Regular Session ThIPT10

Machine Learning 1
13:30-15:30
St Clair 4
Regular Session ThIPT11

Cloud Computing for Automation
15:30-16:00
Salon Pasteur
ThPMBR

16:00-18:00
Auditorium
Regular Session ThBT1

Machine Learning 2
16:00-18:00
Rhone 1
Special Session ThBT2

Scheduling Methods for Advanced Manufacturing Systems
16:00-18:00
Rhone 2
Regular Session ThBT3

Automation at Micro-Nano Scales
16:00-18:00
Rhone 3A
Regular Session ThBT4

Autonomous Agents
16:00-18:00
Rhone 3B
Regular Session ThBT5

Building Automation
16:00-18:00
St Clair 1
Special Session ThBT6

Distributed Path and Task Planning of Multiagent Systems
16:00-18:00
St Clair 2
Special Session ThBT7

Collaborative Ontologies for Semiconductor Supply Chains
16:00-18:00
Rhone 4
Regular Session ThBT8

Agricultural Automation and Biomimetics
16:00-18:00
St Clair 3A
Special Session ThBT9

Simulation Optimization in New Information Age 3
16:00-18:00
St Clair 3B
Special Session ThBT10

Data-Driven Models for Healthcare Operations
16:00-18:00
St Clair 4
Regular Session ThBT11

Human-Centered Automation


 
 

 
 

 

Technical Content © IEEE Robotics & Automation Society

This site is protected by copyright and trademark laws under US and International law.
All rights reserved. © 2002-2021 PaperCept, Inc.
Page generated 2021-08-07  08:52:42 PST  Terms of use